Spotkanie z radną miasta Koszalina
W dniu 31 maja 2023 r. uczniowie klasy 8 a mieli przyjemność wzięcia udziału w spotkaniu z radną miasta Koszalina panią Dorotą Chałat, która odwiedziła naszą szkołę na zaproszenie biblioteki szkolnej. Pani Dorota Chałat , pełniąca również funkcję przewodniczącej Komisji Spraw Społecznych w Radzie Miasta Koszalina , opowiedziała o uprawnieniach i obowiązkach radnych, a także o priorytetach w swojej działalności. Zachęciła uczniów do rozwijania zainteresowań i podejmowania aktywności społecznej, by zmieniać i ulepszać najbliższe otoczenie. Uczniowie skorzystali z możliwości zadawania pytań dotyczących teraźniejszości i przyszłości naszego miasta , otrzymali również informatory o systemie samorządu w Polsce. Bardzo dziękujemy za inspirujące spotkanie!
O pracy dziennikarza prasowego w klasie VI a
12 maja 2023 r. uczniowie klasy VI a wzięli udział w spotkaniu z dziennikarką tygodnika „Miasto”, panią Alicją Tułnowską. Pani redaktor podzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym, opowiedziała o specyfice zawodu dziennikarza i wskazała, jakie są jego blaski i cienie. Szóstoklasiści dowiedzieli się, jak wygląda droga od pomysłu na artykuł do momentu jego ukazania się w gazecie oraz jakie predyspozycje powinien posiadać dobry dziennikarz. Uczniowie chętnie i z dużą dociekliwością zadawali pytania. Z zainteresowaniem obejrzeli numery tygodnika „Miasto” i dodatku „Miasto plus”, które zawierają informacje o ciekawych wydarzeniach w Koszalinie . Dziękujemy pani Alicji Tułnowskiej za poświęcony czas i przekazaną wiedzę. Kto wie… Może po tym spotkaniu ktoś odkrył w sobie dziennikarskie powołanie?
Uczniowie klasy II a piszą własne książki !
Najpierw na lekcjach oraz zajęciach czytelniczych w bibliotece uczniowie poznali różne materiały piśmiennicze i etapy powstawania książek. Następnie postanowili zmierzyć się z napisaniem własnej książeczki . Każdy uczeń samodzielnie stworzył okładkę, napisał starannie treść i nadał pracy odpowiedną formę. Jak na prawdziwe książki przystało – nie zabrakło w nich także przepięknych ilustracji . Gotowe prace można było obejrzeć na wystawie klasowej. Były wśród nich opowiadania, wspomnienia z rodzinnych wyjazdów, bajki i książki na takie interesujące tematy, jak piłka nożna czy Star Wars. Dzieci wykazały się wieloma umiejętnościami, pomysłowością oraz różnorodnymi zainteresowaniami. Wykonane książeczki są niepowtarzalnym prezentem dla całej rodzinki.
O Powstaniu Warszawskim” w filii nr 12 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej
W dniu 12 kwietnia 2023 r. klasy VIII a i VIII e wzięły udział w spotkaniu z panią Sorayą Kuklińską, pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, autorką książek i artykułów o II wojnie światowej. Nasi uczniowie wysłuchali prelekcji o Powstaniu Warszawskim wzbogacanej zdjęciami , ciekawostkami oraz mniej znanymi faktami. Młodzież była bardzo zainteresowana poznaniem historii ludzi walczących w powstaniu o wyzwolenie Warszawy. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie i pogłębienie wiedzy historycznej uczniów.
Konkurs plastyczny „Ilustrujemy utwory Doroty Gellner”
Z przyjemnością informujemy, że Jakub Nejman i Olivia Kowalska z klasy II c zostali laureatami konkursu ogłoszonego przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na wykonanie ilustracji do wiersza Doroty Gellner. Na konkurs wpłynęły 362 prace, w tym 15 z naszej szkoły. Podsumowanie wyników konkursu odbyło się podczas XX edycji powiatowej dziecięcej sesji naukowej pt. „Czarodziejski świat Doroty Gellner” 5 kwietnia 2023 roku w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Komisja konkursowa nagrodziła 72 prace, a ich autorzy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy . Nagrodzone prace można było podziwiać na wystawie w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej . Serdecznie gratulujemy zwycięzcom wielkiego talentu plastycznego.
Czytanie poezji Doroty Gellner w klasie II a
Dorota Gellner wydała kilkadziesiąt książek dla dzieci, jest również autorką słuchowisk radiowych i bajek muzycznych. W dniu 17 marca 2023 r. uczniowie kl. II a zaprezentowali wybrane utwory tej lubianej poetki w klasowym konkursie pięknego czytania . W swoich interpretacjach wierszy dzieci z powodzeniem oddały melodyjność, ciepły klimat i subtelne poczucie humoru obecne w poezji. Zwycięzcami konkursu zostali : Ola , Zuzia, Błażej i Hubert . Otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki podarowane przez bibliotekę szkolną, a wszyscy uczestnicy konkursu - słodkie niespodzianki od klasowej rady rodziców. Dziękujemy za piękne czytanie poezji. Warto poznać twórczość Doroty Gellner!
Kiermasz świąteczny w bibliotece
W grudniu 2022 r. w bibliotece odbył się kiermasz książek świątecznych zorganizowany we współpracy z Hurtownią i Księgarnią Taniej Książki Tuliszków. Uczniowie i nauczyciele mogli zaopatrzyć się w kolorowanki i książeczki o tematyce świątecznej, a także poznać ofertę wydawniczą hurtowni. Księgarnia podarowała bibliotece 10 książek dla dzieci.
Mangi w bibliotece
Od wielu lat mangi czyli japońskie powieści graficzne są bardzo popularne wśród młodzieży. Dzięki inicjatywie klasy 8 c takie książki pojawiły się również w szkolnej bibliotece. W listopadzie uczniowie zorganizowali kiermasz słodkości i przeznaczyli uzyskane środki ze sprzedażny ciast na zakup mang. Co więcej, Michał i Dominik podarowali bibliotece mangi ze swoich zbiorów, a Borys zadbał o ciekawe wyeksponowanie nowych nabytków. W tej chwili szkolna kolekcja mangi liczy 22 egzemplarze, które cieszą się dużym powodzeniem wśród czytających.
Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki
Rok szkolny 2022/23
Spotkanie z pisarką i ilustratorką książek Joanną Olech
W dniu 14.06.2022 r. grupa uczniów z klas IV a i IV c wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu ze znaną pisarką książek dla dzieci Joanną Olech, autorką m.in. „Dynastii Miziołków” oraz historii Pompona i rodziny Fisiów. Joanna Olech jest również ilustratorką, krytykiem literackim, jurorką wielu konkursów literackich i ilustratorskich.
Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Autorka w humorystyczny sposób włączała dzieci do rozmowy i rozbudzała emocje organizując quizy tematyczne z treści swoich książek. Emocje sięgały zenitu, gdy poprawne odpowiedzi były premiowane "słodką niespodzianką ". Do każdej z tych historii autorka wykonywała na naszych oczach rysunki przesympatycznych bohaterów swoich książek. Joanna Olech zachęcała dzieci do podejmowania prób pisarskich. Jej zdaniem zawód pisarza ma wiele zalet - nie trzeba posiadać specjalnego wykształcenia oraz ''można zmyślać i uchodzi to na sucho". Po spotkaniu dzieci mogły zakupić książki autorki, a także otrzymać jej autograf. Następnie wybraliśmy się na zwiedzanie gmachu największej koszalińskiej biblioteki. Zajrzeliśmy do magazynów, mediateki , czytelni oraz na taras wypoczynkowy. Okazało się, że biblioteka to bardzo ciekawe i inspirujące miejsce, do którego warto wracać.
Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole:
1. Akcje czytelnicze zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy:
- Promocja czytelnictwa i reklama nowo zakupionych książek na plakatach, na stronie internetowej szkoły oraz na FB (akcje „Ciekawa książka na ferie”, „Książka na majówkę ’’ , „Z książką na wakacje” w formie wystawek książek w bibliotece).
- Propagowanie czytelnictwa podczas szkolnych imprez otwartych – Drzwi Otwarte Szkoły i spotkanie z przedszkolakami oraz ich rodzicami , marzec 2022
- Wymiana informacji z Koszalińską Biblioteką Publiczną i Biblioteką Pedagogiczną o wydarzeniach promujących czytelnictwo (szkolenia dla nauczycieli, wystawy, konkursy, spotkania czytelnicze) .
- Kontynuowanie współpracy z Radą Rodziców SP5 w zakresie zakupu książek na nagrody dla uczniów na zakończenie roku szkolnego.
- Przeprowadzenie pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej – październik 2021.
- Zorganizowanie Obchodów Święta Bibliotek Szkolnych – październik 2021 (czytanie baśni w bibliotece, warsztaty wykonywania zakładek do książek połączone z konkursem na najładniejszą zakładkę, konkurs plastyczny na ilustrację do wybranej baśni ).
- Przeprowadzenie świątecznego kiermaszu książek w bibliotece - grudzień 2021
- Propagowanie wspólnie z polonistką Sylwia Reichel idei bookcrossingu w SP5 – przeprowadzono akcję informacyjną i wymianę książek w trakcie pikniku szkolnego ( nowych czytelników znalazło ok. 60 książek pozyskanych przez organizatorki akcji) – 3 czerwca 2022.
- Przeprowadzono zajęcia biblioteczne:
a) ”Dlaczego warto czytać?” dla klas I c, III c, II a, I a
b) „Poznajemy bibliotekę szkolną” - zajęcia dla oddziału przedszkolnego przy SP5
c) „Quiz o książce i bibliotece” dla klas VII c, VII e
d „Quiz o Marii Skłodowskiej - Curie” dla klasy IV c
e) „Nowości w bibliotece szkolnej” dla kl. VII e, VII c, IV b, V a
f) ”O pracy bibliotekarza” dla kl. II c, II a
g) „Tworzymy słownik gwary młodzieżowej” – VII c, VII e, VII a
h) „Quiz o państwach anglojęzycznych” – kl. VIII b
i) „ W świecie książek” – kl. II c, II b
- Przeprowadzono szkolny konkurs literacki dla kl. V -VIII „ Z którym bohaterem literackim chciałbyś się zaprzyjaźnić i dlaczego?” IV -V 2022.
- Przeprowadzono akcję „Czytamy przedszkolakom”, raz w tygodniu od III do VI 2022 uczniowie kl. VII e czytali książki młodszym kolegom z oddziału przedszkolnego w szkole .
- Przeprowadzono plebiscyt czytelniczy „Bestsellery piątki” w klasach IV -VIII , który badał zainteresowania czytelnicze uczniów naszej szkoły.
- Zorganizowano wycieczkę edukacyjną do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej , w czasie której uczniowie z klas IV uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Joanną Olech, a także zwiedzili gmach biblioteki.
- W czerwcu podsumowano całoroczny szkolny konkurs na najaktywniejszych czytelników szkoły z nagrodami książkowymi.
2. Projekty/ akcje czytelnicze w klasach I-III:
a) Prezentacja książki metodą ” lektura w pudełku” – kl. II c „Calineczka”, wystawa w bibliotece
b) Wykonanie plakatu wrażeń – kl. I c („Wścibscy”).
c) Wykonanie lapbooków – kl. III c „Afryka Kazika”, „Dzieci z Bullerbyn” , wystawy w sali lekcyjnej.
d) Przeprowadzenie klasowego konkursu pięknego czytania „Festiwal wierszy Jana Brzechwy”z nagrodami, kl. I a.
e) Samodzielne wykonanie książeczki „Książka dla mamy” – kl. II b.
f) Przeprowadzenie całorocznego Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą” w kl. II b. Projekt obejmował wiele działań , np. prezentację książek w formie „lektury w pudełku’ na wystawie szkolnej, prezentację lapbooków „Calineczka” na wystawie w bibliotece szkolnej.
g) Akcja świetlicy szkolnej „Starsi czytają młodszym” – czytanie książek połączone z wykonaniem prac plastycznych.
h) Przeprowadzono szkolne eliminacje Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne” 2022.
i) Przeprowadzono konkurs grafiki komputerowej „Mój ulubiony bohater książki” dla klas I-III połączony z wystawą nagrodzonych prac.
3. Działania w klasach IV –VI (wychowawcy, nauczyciele) :
- Wspólne czytanie książki Julity Godek „Mania dziewczyna inna niż wszystkie” oraz wykonanie ilustracji do lektury na zajęciach z wychowawcą, kl. IV c.
- Rozmowy o ciekawych książkach z elementami booktalkingu na lekcjach wychowawczych – wszystkie klasy.
- „Reading in English”, omówienie wybranej lektury w wersji anglojęzycznej, kl. VII a, kl. VII e .
4. Współpraca z filią nr 12 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej :
w zajęciach zorganizowanych przez te filię uczestniczyły następujące klasy:
- spotkanie z „Muzyką świata” kl. III b
- zajęcia plastyczne „Mój świat z książką” zakończone konkursem , chętni uczniowie z kl. I-III, 10 maja 2022
- zajęcia biblioteczne pt. „Mieć czy być ” , 2 czerwca 2022, kl. V c
5. Udział uczniów SP5 w licznych konkursach organizowanych przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną w Koszalinie :
– Laureatką konkursu plastycznego na ilustrację do książek Justyny Bednarek została Magdalena Radosz z kl. III a.
– Najaktywniejszą czytelniczką powiatu została Maja Zyśko z kl. V c.
Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa udało się znacząco wzbogacić szkolny księgozbiór, a także zmodernizować stanowisko obsługi czytelników w bibliotece. Bardzo cieszy, że różnorodne akcje czytelnicze przyciągnęły wielu uczestników i przyczyniły się do wzrostu zainteresowania czytaniem w szkole , przede wszystkim wśród klas I -IV .
„Biedronki” w bibliotece szkolnej
W dniu 24 lutego 2022 roku bibliotekę odwiedziły sześciolatki uczęszczające do oddziału przedszkolnego przy SP5 wraz z wychowawczyniami. Dzieci obejrzały bibliotekę oraz wystawę ciekawych książek dla najmłodszych czytelników, a także dowiedziały się, na czym polega praca bibliotekarza. Z dużym zaangażowaniem rozwiązywały zagadki i zadawały pytania dotyczące książek. Na pamiątkę pierwszego spotkania z biblioteką każde dziecko otrzymało kolorową zakładkę do książki wykonaną przez starszych uczniów szkoły.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Od października 2021 r. bierzemy udział w kolejnej edycji rządowego programu, którego celem jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa. W ramach otrzymanego wsparcia finansowego zakupiliśmy 821 książek, w tym lektury szkolne, książki historyczne, poradniki psychologiczne i nowości wydawnicze dla dzieci . Zachęcamy do wypożyczania!
Zakupiono także komputer stacjonarny, monitor, głośniki i czytnik kodów kreskowych do biblioteki.
W ramach programu szkoła organizuje konkursy, spotkania i projekty czytelnicze. Ich celem jest popularyzacja nowości zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach programu oraz zachęcenie uczniów do aktywności czytelniczej, literackiej i artystycznej. Zachęcamy do udziału w naszych imprezach!
CIEKAWA KSIĄŻKA NA FERIE
Zbliżające się ferie zimowe to doskonały czas na czytanie. W szkolnej bibliotece czeka na Was wiele nowości, zakupionych w ramach dwóch programów: NPRC i NPRC 2.0. Nie ma nic lepszego niż wziąć kubek herbaty z cytryną i miodem, otulić się ciepłym kocem i zatopić się w lekturze. W przeciwieństwie do Internetu, który bombarduje nas masą niekoniecznie użytecznej treści i jest bezlitosnym pożeraczem czasu, czytanie uspokaja.
Dlaczego warto czytać?
1. Czytanie działa relaksująco. Jeżeli wybierzecie książkę, która naprawdę Was interesuje, zapomnicie o kłopotach dnia codziennego.
2. Co więcej, książki dostarczają nowych pomysłów i rozwiązań, służą wsparciem i radą.
3. Czytanie polepsza też pamięć. Neurony w mózgu pracują na wysokich obrotach, dzięki czemu łatwiej uczycie się i zapamiętujecie.
4. Czytając poszerzacie swoje horyzonty i wzbogacacie słownictwo.
5. Czytanie podnosi samoocenę – to udowodnione naukowo. Osoby, które dużo czytają są bardziej elokwentne i mają większą swobodę w wypowiadaniu się, co pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości.
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA !