Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.


Spotkanie z radną miasta Koszalina

 

W dniu 31 maja 2023 r. uczniowie klasy 8 a mieli przyjemność wzięcia  udziału w spotkaniu z radną miasta Koszalina panią Dorotą Chałat, która odwiedziła naszą szkołę na zaproszenie biblioteki szkolnej.  Pani Dorota Chałat , pełniąca również  funkcję przewodniczącej Komisji Spraw Społecznych  w Radzie Miasta Koszalina , opowiedziała o uprawnieniach i obowiązkach radnych, a także o priorytetach w swojej działalności. Zachęciła uczniów do  rozwijania  zainteresowań i  podejmowania aktywności   społecznej, by zmieniać  i ulepszać najbliższe otoczenie. Uczniowie skorzystali z możliwości  zadawania pytań dotyczących teraźniejszości i przyszłości naszego miasta , otrzymali również informatory o systemie samorządu w Polsce. Bardzo dziękujemy za inspirujące spotkanie!

 

 


 

O pracy dziennikarza  prasowego w klasie VI a

 

 

12 maja 2023 r. uczniowie klasy VI a wzięli udział w spotkaniu z dziennikarką tygodnika „Miasto”, panią Alicją Tułnowską. Pani redaktor podzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym,  opowiedziała o specyfice zawodu dziennikarza i wskazała,  jakie są jego blaski i cienie. Szóstoklasiści dowiedzieli się, jak wygląda droga od pomysłu na artykuł do momentu jego ukazania się w gazecie oraz jakie predyspozycje powinien posiadać dobry dziennikarz. Uczniowie chętnie     i z dużą dociekliwością zadawali pytania. Z zainteresowaniem obejrzeli numery tygodnika „Miasto” i dodatku  „Miasto plus”,  które zawierają informacje o ciekawych wydarzeniach w Koszalinie . Dziękujemy pani Alicji Tułnowskiej za poświęcony czas i przekazaną wiedzę. Kto wie… Może po tym spotkaniu ktoś odkrył w sobie dziennikarskie powołanie? 

 


 


 

Uczniowie klasy II a piszą własne książki !

 

Najpierw na lekcjach oraz zajęciach czytelniczych w bibliotece uczniowie poznali różne materiały piśmiennicze i etapy  powstawania książek. Następnie postanowili zmierzyć się z napisaniem własnej książeczki . Każdy uczeń samodzielnie stworzył okładkę, napisał starannie treść i nadał pracy odpowiedną formę. Jak na prawdziwe książki przystało – nie zabrakło w nich także przepięknych ilustracji . Gotowe prace można było obejrzeć na wystawie klasowej. Były wśród nich opowiadania, wspomnienia z rodzinnych wyjazdów, bajki i książki na takie interesujące tematy,  jak piłka nożna czy Star Wars. Dzieci wykazały się wieloma umiejętnościami, pomysłowością oraz różnorodnymi zainteresowaniami. Wykonane książeczki są  niepowtarzalnym prezentem dla całej rodzinki.

 


 

 

O Powstaniu Warszawskim” w filii nr 12 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

  

W dniu 12 kwietnia 2023 r. klasy VIII a i VIII e wzięły udział w spotkaniu z panią Sorayą Kuklińską, pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, autorką książek i artykułów o II wojnie światowej. Nasi uczniowie wysłuchali prelekcji o Powstaniu Warszawskim wzbogacanej zdjęciami , ciekawostkami oraz mniej znanymi faktami. Młodzież była bardzo zainteresowana poznaniem historii ludzi walczących w powstaniu o wyzwolenie Warszawy. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie i pogłębienie wiedzy historycznej uczniów.

  


  

Konkurs plastyczny „Ilustrujemy utwory Doroty Gellner”


Z przyjemnością informujemy, że Jakub Nejman i Olivia Kowalska z klasy II c zostali laureatami konkursu ogłoszonego przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na wykonanie ilustracji do wiersza Doroty Gellner. Na konkurs wpłynęły 362 prace, w tym 15 z naszej szkoły. Podsumowanie wyników konkursu odbyło się podczas XX edycji powiatowej dziecięcej sesji naukowej pt. „Czarodziejski świat Doroty Gellner” 5 kwietnia 2023 roku w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Komisja konkursowa nagrodziła 72 prace, a ich autorzy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy . Nagrodzone prace można było podziwiać na wystawie w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej . Serdecznie gratulujemy zwycięzcom wielkiego talentu plastycznego.

 

 


 

 Czytanie poezji Doroty Gellner w klasie II a 

 

Dorota Gellner wydała kilkadziesiąt książek dla dzieci, jest również autorką słuchowisk radiowych i bajek muzycznych. W dniu 17 marca 2023 r. uczniowie kl. II a zaprezentowali wybrane utwory tej lubianej poetki w klasowym konkursie pięknego czytania . W swoich interpretacjach wierszy dzieci z powodzeniem oddały melodyjność, ciepły klimat i subtelne poczucie humoru obecne w poezji. Zwycięzcami konkursu zostali : Ola , Zuzia, Błażej i Hubert . Otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki podarowane przez bibliotekę szkolną, a wszyscy uczestnicy konkursu - słodkie niespodzianki od klasowej rady rodziców. Dziękujemy za piękne czytanie poezji. Warto poznać twórczość Doroty Gellner!


 

 Kiermasz świąteczny w bibliotece

 

W grudniu 2022 r.  w bibliotece odbył się kiermasz książek świątecznych zorganizowany  we współpracy z Hurtownią i Księgarnią Taniej Książki Tuliszków. Uczniowie   i nauczyciele mogli zaopatrzyć się  w kolorowanki i  książeczki o tematyce świątecznej, a także poznać ofertę wydawniczą hurtowni.  Księgarnia podarowała bibliotece  10 książek dla dzieci.


 

Mangi w bibliotece

  

Od wielu lat mangi czyli japońskie powieści graficzne są bardzo popularne wśród młodzieży. Dzięki inicjatywie klasy 8 c takie książki pojawiły się również w szkolnej bibliotece. W listopadzie uczniowie zorganizowali kiermasz słodkości i przeznaczyli  uzyskane środki ze sprzedażny ciast na zakup mang. Co więcej,  Michał  i Dominik podarowali bibliotece mangi ze swoich zbiorów, a Borys  zadbał o ciekawe  wyeksponowanie nowych nabytków. W tej chwili szkolna kolekcja mangi liczy 22 egzemplarze, które cieszą się dużym powodzeniem  wśród czytających.  

  

Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki

 

 

Rok szkolny 2022/23 

 

Spotkanie z pisarką i  ilustratorką książek Joanną  Olech

  

W dniu 14.06.2022 r. grupa uczniów z klas IV a i IV c wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Uczniowie uczestniczyli  w spotkaniu ze znaną pisarką książek dla dzieci Joanną Olech, autorką m.in. „Dynastii Miziołków”  oraz  historii Pompona i rodziny Fisiów.  Joanna Olech jest również ilustratorką, krytykiem literackim, jurorką wielu konkursów literackich i ilustratorskich. 

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Autorka w humorystyczny sposób włączała dzieci do rozmowy i rozbudzała emocje organizując quizy tematyczne z treści swoich książek. Emocje sięgały zenitu, gdy poprawne odpowiedzi były premiowane "słodką niespodzianką ". Do każdej z tych historii autorka wykonywała na naszych oczach  rysunki przesympatycznych bohaterów swoich książek. Joanna Olech zachęcała dzieci do podejmowania prób pisarskich. Jej zdaniem zawód pisarza ma wiele zalet - nie trzeba posiadać specjalnego wykształcenia oraz ''można zmyślać i uchodzi to na sucho". Po spotkaniu dzieci  mogły zakupić książki autorki,  a także otrzymać  jej autograf. Następnie wybraliśmy  się na zwiedzanie gmachu największej koszalińskiej biblioteki. Zajrzeliśmy do magazynów, mediateki , czytelni oraz na taras wypoczynkowy. Okazało się, że biblioteka to bardzo ciekawe i inspirujące miejsce, do którego warto wracać.   

 

 

 

Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  w naszej szkole:

 

1. Akcje czytelnicze zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy:

- Promocja czytelnictwa i reklama nowo zakupionych książek na plakatach, na stronie internetowej szkoły  oraz na  FB (akcje „Ciekawa książka na ferie”, „Książka na majówkę ’’ , „Z książką na wakacje” w formie  wystawek książek  w bibliotece).

- Propagowanie  czytelnictwa podczas szkolnych imprez otwartych – Drzwi Otwarte Szkoły                        i  spotkanie z przedszkolakami oraz  ich rodzicami ,  marzec 2022

- Wymiana informacji z Koszalińską Biblioteką Publiczną i Biblioteką Pedagogiczną o wydarzeniach promujących czytelnictwo (szkolenia dla nauczycieli, wystawy, konkursy, spotkania czytelnicze) .

- Kontynuowanie współpracy z Radą Rodziców SP5 w zakresie zakupu książek na nagrody dla uczniów na zakończenie roku szkolnego.

- Przeprowadzenie pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej – październik 2021.

- Zorganizowanie Obchodów Święta Bibliotek Szkolnych – październik 2021 (czytanie baśni w bibliotece, warsztaty wykonywania zakładek do książek  połączone z konkursem na najładniejszą zakładkę, konkurs plastyczny na ilustrację do wybranej baśni ).

- Przeprowadzenie świątecznego kiermaszu książek  w bibliotece -  grudzień 2021

- Propagowanie wspólnie z polonistką Sylwia Reichel  idei bookcrossingu w SP5 – przeprowadzono akcję informacyjną i wymianę książek w trakcie pikniku szkolnego ( nowych czytelników znalazło ok. 60 książek pozyskanych przez organizatorki akcji)  – 3 czerwca 2022.

- Przeprowadzono zajęcia biblioteczne:

a)  ”Dlaczego warto czytać?” dla klas  I c, III c, II a, I a

b) „Poznajemy bibliotekę szkolną”  - zajęcia dla oddziału przedszkolnego przy SP5

c) „Quiz o książce i bibliotece” dla klas VII c, VII e

d „Quiz o Marii Skłodowskiej - Curie” dla klasy IV c

e) „Nowości w bibliotece szkolnej” dla kl. VII e, VII c, IV b, V a

f) ”O pracy bibliotekarza” dla kl. II c, II a

g) „Tworzymy słownik gwary młodzieżowej” – VII c, VII e, VII a

h) „Quiz o państwach anglojęzycznych” – kl. VIII b

i) „ W świecie  książek” – kl. II c, II b

 

- Przeprowadzono  szkolny konkurs literacki dla kl. V -VIII „ Z którym bohaterem literackim chciałbyś się zaprzyjaźnić  i dlaczego?” IV -V 2022.

- Przeprowadzono akcję „Czytamy przedszkolakom”,  raz w tygodniu od  III do VI 2022  uczniowie  kl. VII e czytali książki młodszym kolegom z oddziału przedszkolnego w szkole .

- Przeprowadzono  plebiscyt czytelniczy „Bestsellery piątki” w klasach IV -VIII , który  badał  zainteresowania  czytelnicze uczniów naszej szkoły.

- Zorganizowano wycieczkę edukacyjną do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej , w czasie której  uczniowie z klas IV uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Joanną Olech,  a także  zwiedzili gmach biblioteki.

 - W czerwcu podsumowano całoroczny szkolny konkurs na najaktywniejszych czytelników  szkoły z nagrodami książkowymi.

 

2. Projekty/ akcje czytelnicze w klasach  I-III:

a) Prezentacja książki metodą ” lektura w pudełku” – kl. II c „Calineczka”, wystawa w bibliotece

b) Wykonanie plakatu wrażeń – kl. I c („Wścibscy”).

c) Wykonanie lapbooków – kl. III c „Afryka Kazika”, „Dzieci z Bullerbyn” , wystawy w sali lekcyjnej.

d) Przeprowadzenie klasowego  konkursu pięknego czytania  „Festiwal wierszy  Jana Brzechwy”z nagrodami, kl.   I a.

e) Samodzielne wykonanie książeczki „Książka dla mamy” – kl. II b.

f) Przeprowadzenie całorocznego  Międzynarodowego  Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą” w  kl. II b. Projekt  obejmował wiele działań , np.   prezentację książek  w formie  „lektury w pudełku’ na  wystawie szkolnej, prezentację lapbooków  „Calineczka” na  wystawie  w bibliotece szkolnej.

g)  Akcja świetlicy szkolnej „Starsi czytają młodszym” – czytanie książek połączone z wykonaniem  prac plastycznych.

h) Przeprowadzono szkolne eliminacje Regionalnego  Konkursu Recytatorskiego  „Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne” 2022.

i) Przeprowadzono konkurs grafiki komputerowej „Mój ulubiony bohater książki” dla klas I-III połączony  z wystawą nagrodzonych prac.

 

3. Działania w klasach IV –VI (wychowawcy, nauczyciele) :

-  Wspólne czytanie książki Julity Godek „Mania  dziewczyna inna niż wszystkie” oraz wykonanie ilustracji do lektury na zajęciach z wychowawcą,   kl. IV c.

- Rozmowy o ciekawych książkach  z elementami booktalkingu na lekcjach wychowawczych – wszystkie klasy.

- „Reading in English”, omówienie wybranej lektury w wersji anglojęzycznej,  kl. VII a, kl. VII e .

 

4. Współpraca z filią nr 12 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej :

w zajęciach zorganizowanych  przez te filię uczestniczyły następujące klasy:

- spotkanie z „Muzyką świata”  kl. III b

- zajęcia plastyczne „Mój świat z książką”  zakończone  konkursem , chętni uczniowie z kl. I-III, 10 maja 2022

- zajęcia biblioteczne pt.  „Mieć czy być ” , 2 czerwca 2022,  kl. V c

 

5. Udział uczniów SP5 w licznych konkursach organizowanych przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną w Koszalinie :

 

– Laureatką konkursu plastycznego na ilustrację do książek  Justyny Bednarek została Magdalena Radosz z kl. III a.

–  Najaktywniejszą czytelniczką powiatu  została Maja Zyśko z kl. V c.

 

Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa udało się znacząco wzbogacić szkolny księgozbiór,  a także  zmodernizować stanowisko obsługi czytelników w bibliotece. Bardzo cieszy, że różnorodne akcje czytelnicze przyciągnęły wielu uczestników i przyczyniły się do  wzrostu zainteresowania czytaniem w szkole , przede wszystkim wśród klas I -IV . 

„Biedronki”  w bibliotece szkolnej

 

W dniu 24 lutego 2022 roku bibliotekę  odwiedziły sześciolatki uczęszczające do oddziału przedszkolnego przy SP5 wraz z wychowawczyniami. Dzieci obejrzały bibliotekę oraz wystawę ciekawych książek dla najmłodszych czytelników, a także dowiedziały się, na czym polega praca bibliotekarza. Z dużym zaangażowaniem rozwiązywały zagadki i zadawały pytania dotyczące książek. Na pamiątkę pierwszego spotkania z biblioteką  każde dziecko otrzymało kolorową zakładkę do książki wykonaną przez starszych uczniów szkoły. 

 

Narodowy  Program  Rozwoju  Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 

 

Od października 2021 r. bierzemy udział w kolejnej edycji rządowego programu, którego celem jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa. W ramach otrzymanego wsparcia finansowego zakupiliśmy 821 książek, w tym lektury szkolne, książki historyczne, poradniki psychologiczne i nowości wydawnicze dla dzieci .  Zachęcamy do wypożyczania!

 

Zakupiono także komputer stacjonarny, monitor, głośniki i  czytnik kodów kreskowych do biblioteki. 

W ramach programu szkoła organizuje konkursy, spotkania i projekty czytelnicze. Ich celem jest  popularyzacja nowości zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach programu oraz zachęcenie uczniów do aktywności czytelniczej, literackiej i artystycznej. Zachęcamy do udziału w naszych imprezach! 

CIEKAWA  KSIĄŻKA  NA  FERIE

 

Zbliżające się ferie zimowe to doskonały czas na czytanie. W szkolnej bibliotece czeka na Was wiele nowości, zakupionych w ramach dwóch programów: NPRC                       i NPRC 2.0.  Nie ma nic lepszego niż wziąć kubek herbaty z cytryną i miodem, otulić się ciepłym kocem i zatopić się w lekturze. W przeciwieństwie do Internetu, który bombarduje nas masą niekoniecznie użytecznej treści i jest bezlitosnym pożeraczem czasu, czytanie uspokaja.

Dlaczego warto czytać?

1. Czytanie działa relaksująco. Jeżeli wybierzecie książkę, która naprawdę Was interesuje, zapomnicie o kłopotach dnia codziennego.

2. Co więcej, książki dostarczają nowych pomysłów i rozwiązań, służą wsparciem i  radą.

3. Czytanie polepsza też pamięć. Neurony w mózgu pracują na wysokich obrotach, dzięki czemu łatwiej uczycie się i zapamiętujecie.

4. Czytając poszerzacie swoje horyzonty i wzbogacacie słownictwo.

5. Czytanie podnosi samoocenę – to udowodnione naukowo. Osoby, które dużo czytają są bardziej elokwentne i mają większą swobodę w wypowiadaniu się, co pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości.

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA  ZAPRASZA !

 

Propozycje do przeczytania 

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?