Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.


JAK POMAGAĆ SWOJEMU DZIECKU W NAUCE

 

Drogi Rodzicu!!!

TO TY JESTEŚ NAUCZYCIELEM SWOJEGO DZIECKA 
    Uczycie swoje pociechy od waszych pierwszych wspólnie spędzonych dni i jesteście w tym najlepsi, bo znacie dziecko, jak nikt inny. Cieszycie się największym autorytetem. Uczycie z miłością. Uczycie poprzez własną postawę, słowa, zabawę, dotyk 

PRZYZWYCZAJ DO SYSTEMATYCZNOŚCI
    Łatwo powiedzieć – trudniej zrobić, ale systematyczność to chyba najbardziej pożądana szkolna umiejętność. Nawet jeśli dziecko z czymś sobie nie radzi, jest słabsze czy nie nadąża – systematyczną pracą może to bez trudu nadrobić. 

BĄDŹ EKSPERTEM
    Uważnie obserwujcie swoje dziecko – kiedy uczy się najchętniej? W jakich sytuacjach najlepiej przyswaja nową wiedzę? Jak zabiera się do nowego zadania? Jak objaśnia, czemu coś działa? Co szybko go nudzi? Poznajcie mocne i słabe punkty swojej pociechy – kiedyś będziecie mogli je wykorzystać, żeby pomóc dziecku w dalszej nauce szkolnej. 

NIE STRASZ
    No właśnie – nie straszcie dziecka szkołą – tu większość rodziców się oburzy: przecież ja nie straszę! Na pewno? Nigdy nie zdarzyło ci się powiedzieć: "Jak pójdziesz do szkoły, to wreszcie się nauczysz porządku", "Pani w szkole ci pokaże, co to znaczy pracować!" Jeśli tak, to nie dziwcie się, że dziecko idzie do szkoły pełne obaw. 

NIE MÓW ŹLE O SZKOLE
    Jeśli uważacie, że szkoła to zło konieczne, że niczego w niej dziecka nie nauczą i w ogóle to są wyrzucone pieniądze podatnika – wasze dziecko będzie szkołę traktować podobnie. Dlatego nawet jeśli uważacie, że pani postąpiła wyjątkowo głupio, jest niedouczona czy pełna złej woli – nie mówcie o tym dziecku ani przy dziecku. Objaśnić, wytłumaczyć i porozmawiać o zaistniałej sytuacji – owszem, należy zawsze, ale nie negując wszystkich i wszystkiego, co ze szkołą związane – stosunek do nauczyciela ma wpływ na stosunek do nauki. 

UCZCIE SIĘ WSPÓLNIE
    Stwórzcie klimat otwartości na wiedzę. Jeśli sami będziecie poszukiwaczami nowego, wtedy jest duża szansa, ze dziecko przyłączy się do Was. To nie tylko okazja do rozbudzenia w dziecku pasji, ale także okazja do nauczenia systematyczności, pogłębiania wiedzy, korzystania z różnych źródeł informacji. W szkole są to nieocenione umiejętności. 

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?