Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.


 

Szkolny Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim.

W dniu 12 listopada zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 5 im. Unicef w Koszalinie Szkolny Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim zorganizowany w ramach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Drużyny wykazały się wiedzą z zakresu życia i działalności Marszałka, ale również znajomością historii Polski pod zaborami. Konkurs dla klas piątych i szóstych  przygotowali nauczyciele p. M. Jagiełowicz i p. A. Karasek.

Czołowe miejsca w konkursie drużynowym zajęli uczniowie:

 

 

Klasa 6c - 1 miejsce Weronika Burda, Natalia Daniel

Klasa 5c - 2 miejsce Jagoda Garczarek, Milena Śmiglarska

Klasa 5b - 3 miejsce Marcel Reperowicz, Magdalena Radziun

Klasa 5a - Maja Kasak, Julia Ciesielska

klasa 5a -  Gabrysia Gajdamowicz, Klaudia Mazurek

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

 

WYSTAWA  „OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI”

Od wtorku  26 listopada do 3  grudnia 2018 roku  w Szkole Podstawowej nr 5 im. Unicef w Koszalinie uczniowie jak i ich rodzice mogli obejrzeć wystawę pt. Ojcowie Niepodległości. W ekspozycji prezentowane były sylwetki J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego, W. Korfantego, W. Witosa, I. J. Paderewskiego i I. Daszyńskiego – osób powszechnie uważanych za ojców polskiej niepodległości. Wystawa była prezentowana w ramach obchodów „ 100lecja Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Wystawa posłużyła nauczycielom historii w szkole do przeprowadzenia lekcji patriotycznych związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Wystawę zorganizowała p. Marta Jagiełowicz dzięki współpracy z Delegaturą IPN w Koszalinie i  p. Marcinem Ozgą.

 

 


 

 

Projekt edukacyjny „Owoce i warzywa” w klasie II A

Celem projektu było rozbudzenie aktywności poznawczej uczniów poprzez: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, artystycznych i matematycznych związanych z obserwacją, badaniem owoców i warzyw, zdobyciem wiedzy o ich wartościach odżywczych, ich budowie. Doskonalenie umiejętności współpracy, organizowania i planowania własnej pracy.

Kiedy uczniowie poznali i zaakceptowali temat, przystąpiliśmy do spisania pytań, na które dzieci chciałyby uzyskać odpowiedź. Pytania zamieściliśmy w widocznym miejscu na klasowej gazetce ściennej. Analizowaliśmy je i próbowaliśmy znaleźć na nie odpowiedź.  Następnie ustaliliśmy, co będzie potrzebne nam do pracy i jakie czynności wykonamy.

Wśród wieli różnorodnych działań bardzo ciekawymi okazały się poznanie budowy rośliny na podstawie warzyw oraz części nadziemnej i podziemnej, a także jadalnej w warzywach. Poznaliśmy tez budowę owocu.

Dowiedzieliśmy się również jakie są wartości odżywcze warzyw i owoców. Na prezentację naszych wiadomości zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola nr 13 w Koszalinie, z którymi wspólnie wykonaliśmy sałatkę owocową. Naszym kulinarnym wytworem poczęstowaliśmy również dzieci z pierwszej klasy zachęcając ich do spożywania tych naturalnych witamin.

Sałatka owocowa pyszna jest i zdrowa!

W ramach projektu edukacyjnego klasa II A zaprosiła dzieci z Przedszkola nr 13 w Koszalinie na wspólne wykonanie zdrowej sałatki owocowej. Przed jej wykonaniem zaprezentowaliśmy młodszym kolegom nasze wiadomości na temat warzyw i owoców, oraz staraliśmy się ich przekonać o wartościach odżywczych tych produktów. Po sprawdzeniu wiedzy maluszków przystąpiliśmy do wspólnego wykonania sałatki. Była bardzo pyszna. Na poczęstunek przyszły do nas również dzieci z klasy pierwszej.

Brunatnienie enzymatyczne – co to jest?

Na te pytanie starali się odpowiedzieć uczniowie z klasy II A. Żeby zrozumieć i zapamiętać to zjawisko potrzebne nam były owoce, sok z cytryny i pipety. Każdy solidnie przygotował się do eksperymentu.

Dowiedzieliśmy się, ze jest to zjawisko ciemnienia owoców i warzyw. Powstaje wówczas, gdy  przekrojony owoc lub warzywo ma kontakt z tlenem co przyspiesza reakcję ciemnienia. By ograniczyć ten proces można owoce zanurzyć w kwaśnej wodzie. Dzieci polewały plastry jabłka sokiem z cytryny i obserwowały efekty tego doświadczenia.

Monika Szałajko kl. II A

SZKOŁA TO NIE TYLKO LEKCJE

 

Zdrowe odżywianie

    Realizując program szkoły promującej zdrowie już od pierwszych dni dzieci z klasy I A uczą się zasad zdrowego dożywiania i kulturalnego spożywania posiłków. Dzieci zapoznały się z piramidą żywienia, a także wykonali zdrową warzywną sałatkę. Na degustację zaprosili panią Dyrektor oraz panią pielęgniarkę, która omówiła z nimi zasady zdrowego odżywiania.

 

 

Nasze bezpieczeństwo

 

Dziesiątego października 2017r. na spotkanie do klasy I A przybył strażak, który  przybliżył dzieciom pracę w Straży Pożarnej. Rozmawiał z nimi również na temat bezpieczeństwa. Uczniowie utrwalili numery telefonów alarmowych, a także dowiedzieli się, jak należy zachować się podczas krwotoku z nosa, zasłabnięcia, skaleczenia, czy pożaru. Była to cenne lekcja, dzięki której dzieci dowiedziały się, jak postępować w czasie zagrożenia zdrowia lub życia własnego i innych.

 

                  

Odkurzacz

   
 Na jednej z lekcji pierwszaczki z I A poznawały ogólne zasady działania odkurzacza, oraz uczyły się, jak należy bezpiecznie się nim posługiwać. Dzieci samodzielnie uruchamiały odkurzacz i z wielką ochotą próbowały odkurzać. Niektóre z nich robiły to pierwszy raz.

 

 

 

 

 

Ekologiczny styl życia

 

    25 października 2017r. dzieci z klasy I A wyruszyły na spotkanie edukacyjne do Transgranicznego Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie. Uczniowie rozmawiali na temat ekologicznego stylu życia. Zdobyli i utrwalili wiadomości na temat segregacji i recyklingu odpadów, oszczędzania energii i wody, a także na temat zdrowego odżywiania. Dzieci wzięły również udział w warsztatach recyklingowych, gdzie z różnych odpadów wykonały wspaniałe Ekoludki.

Monika Szałajko

 

 


 

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018


4.09.2017 r. - godzina 8.00 klasy II – III Gimnazjum
 
                                        
klasy IV – VII SP

                  - godzina 9.00 klasy I – III SP

Uwaga! 
Wszystkie uroczystości związane z inauguracją roku szkolnego 2017/2018 rozpoczynają się w sali gimnastycznej


GIMNAZJUM
• Przydział sal lekcyjnych na spotkanie młodzieży z wychowawcami:
II a – 302      III a – 305 
II b – 304      III b – 2
02 

IV – VII SP    
• Przydział sal lekcyjnych na spotkanie młodzieży z wychowawcami:
IV a – 303      V a – 111a 
       VI a – 206         VII a – 211 
IV b – 208      V b – 207  
        VI b – 301        VII b – 306 
IV c – 309      
 V c – 204                                    VII c – 307 

I – III SP        
• Przydział sal lekcyjnych na spotkanie młodzieży z wychowawcami:
I a – 1
11       II a – 109        III a – 210
I b – 10
7       II b – 110        III b – 209 
I c – 1
08                               III c – 206 
                                             III d – 207 
 
                                            III e – 204 

Uwaga! 
Rodzice uczniów klas I SP spotykają się z wychowawcami klas w salach lekcyjnych o godzinie 8:45.

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?